1 kwietnia 2015 roku ERGO Hestia razem z 7 największymi polskimi ubezpieczycielami przystąpiła do wspólnego przedsięwzięcia – stworzenia systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkód. Dzięki temu rozwiązaniu klienci You Can Drive mogą zlikwidować szkodę z OC sprawcy bezpośrednio w ERGO Hestii.
Dotychczas przy zakupie ubezpieczenia OC wielu kierowców brało pod uwagę tylko niską cenę. Jakość likwidacji szkody schodziła na dalszy plan, ponieważ z OC była likwidowana szkoda osoby poszkodowanej a nie sprawcy zdarzenia. Co ważne – do tej pory poszkodowani nie mieli żadnego wpływu na to, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym zostanie zlikwidowana ich szkoda. Byli zdani na ubezpieczyciela wybranego wcześniej przez sprawcę zdarzenia. Teraz, w ramach BLS likwidacją szkody może zająć się ubezpieczyciel poszkodowanego, który rozlicza się z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy.

Bezpośrednia likwidacja szkody a ubezpieczenie OC – na czym polega BLS?

Jeśli kupujesz polisę OC u ubezpieczyciela, który przystąpił do programu BLS, w przypadku zdarzenia drogowego likwidacja szkód jest znacznie prostsza. Gdy ktoś uszkodzi Twój samochód, nie musisz kontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy zdarzenia. Szkodę likwidujesz poprzez towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym wykupiłeś ubezpieczenie OC. To Twój ubezpieczyciel rozlicza się z ubezpieczycielem sprawcy szkody.

Pamiętaj więc o tym podczas wybierania ubezpieczenia. Wykupienie polisy od sprawdzonej firmy, która oferuje Bezpośrednią Likwidację Szkód, da Ci gwarancję szybkiego i profesjonalnego pokrycia kosztów napraw. Weź tę kwestię pod uwagę, porównując oferty różnych towarzystw, i dopiero wówczas zastanów się, czy interesujące Cię tanie ubezpieczenie OC jest faktycznie opłacalne.

Tanie ubezpieczenia OC z BLS – stłuczka i co dalej?

Gdy weźmiesz udział w stłuczce samochodowej jako poszkodowany, skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem, który poinstruuje Cię, jak dalej będzie przebiegała likwidacja szkody. Pamiętaj, że wszelkie czynności, takie jak spisanie oświadczenia lub wezwanie policji, są nadal konieczne. W razie wątpliwości skontaktuj się ze swoją firmą ubezpieczeniową bezpośrednio na miejscu zdarzenia.

Jeżeli towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym wykupiłeś OC, nie wprowadziło BLS-u, a ubezpieczyciel sprawcy je gwarantuje, to likwidacją szkody zajmie się ubezpieczyciel sprawcy. Jeśli natomiast masz ubezpieczenie You Can Drive, skontaktuj się bezpośrednio z nami – maksymalnie ułatwiamy naszym klientom skorzystanie z Bezpośredniej Likwidacji Szkody. Jakie korzyści zyskujesz dzięki BLS?

  • W trakcie likwidacji szkody w systemie BLS będziesz się kontaktować bezpośrednio z likwidatorem. Dzięki czemu wiesz, kto konkretnie zajmuje się Twoją sprawą.
  • W przypadku niewielkiej szkody możesz zlikwidować skutki zdarzenia w sposób uproszczony, podczas jednej rozmowy telefonicznej z nami.
  • W przypadku jeżeli będą potrzebne oględziny samochodu likwidator mobilny może oszacować wysokość szkody oraz wydać decyzję o wypłacie odszkodowania.

To, czy szkoda będzie likwidowana bezpośrednio, zależy m.in. od jej wielkości. Duże szkody o wartości przekraczającej 30 tys. złotych będą likwidowane w tradycyjny sposób, przez ubezpieczyciela sprawcy. W polskich warunkach są to jednak stosunkowo rzadkie przypadki – około 2% szkód majątkowych z ubezpieczenia OC.

Tanie ubezpieczenie samochodu z BLS – jakie są wyjątki od obowiązującego systemu?

Do likwidacji szkody w ramach BLS kwalifikuje się około 90% zdarzeń. Przy wprowadzaniu tego systemu ubezpieczyciele uzgodnili jednak, jakie szkody nie będą objęte BLS-em. Są to m.in.:

  • szkody osobowe;
  • szkody powstałe poza Polską i w Polsce, jeśli pojazd jest zarejestrowany poza granicami kraju;
  • szkody, w których biorą udział więcej niż 2 pojazdy;
  • szkody majątkowe o wartości powyżej 30 tys. zł.

Zobacz także: Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniach komunikacyjnych

Tanie ubezpieczenie OC dzięki BLS – dlaczego warto wybrać You Can Drive?

System BLS funkcjonuje w europejskich krajach od wielu lat. Na przykład we Francji kierowcy korzystają z niego już od 1968 r., w Belgii od 1972 r., a we Włoszech od 1978 r. Obserwacje z rynków zagranicznych pozwoliły na przygotowanie najlepszego rozwiązania dla kierowców w Polsce.

ERGO Hestia jako pierwszy ubezpieczyciel w Polsce oferuje Bezpośrednią Likwidację Szkód dla klientów wszystkich swoich marek: ERGO Hestii, You Can Drive oraz mtu24.pl. Cieszymy się z możliwości wprowadzenia tego rozwiązania, ponieważ od lat w ramach najwyższego standardu ochrony oferujemy naszym klientom adekwatne, najwygodniejsze i tanie sposoby likwidacji szkód zależnie od potrzeb kierowców – mówi  Kazimierz Majdański, Dyrektor Biura Likwidacji Szkód w ERGO Hestii.

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości w kwestii tego, czy możesz zlikwidować szkodę w ramach bezpośredniej likwidacji szkód – nie wahaj się – zadzwoń do nas! Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

Polecane artykuły