Po zakupie auta nawet w najlepszej możliwej cenie należy doliczyć jeszcze jeden koszt, jakim jest ubezpieczenie samochodu. Na szczęście osoby, które mogą pochwalić się bezszkodową jazdą przynajmniej przez 5 ostatnich lat, są w stanie kupić ubezpieczenie samochodu w dobrej cenie. Jak jednak wyliczyć ten okres? Czy ma na niego wpływ kilkuletnia przerwa w ubezpieczeniu OC i AC?     

Powszechnie znanym sposobem na pomniejszenie składki za ubezpieczenie OC jest bezszkodowa jazda. Czy taka zniżka należy się jednak kierowcom, którzy w tym okresie przez pewien czas nie posiadali własnego samochodu, a co za tym idzie – nie płacili składek OC? Dowiedz się więcej o tanim ubezpieczeniu samochodu.

Najtańsze ubezpieczenie OC dzięki ostrożnej jeździe

Najlepszą metodą na tanie ubezpieczenie samochodu jest zbieranie zniżek za bezszkodową jazdę. W zależności od tego, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym masz wykupioną swoją polisę OC, za każdy rok bez stłuczki Twoja składka może być obniżana o kilka do kilkunastu procent. Poprzez bezszkodową jazdę rozumie się:

  • posiadanie ubezpieczenia OC i brak zdarzeń powodujących roszczenie osób trzecich z Twojej polisy OC,
  • posiadanie ubezpieczenia AC i brak wypłaconych odszkodowań.

Pamiętaj, że „szkoda” nie musi wcale oznaczać kolizji drogowej. Nawet porysowanie auta na parkingu, które spowoduje roszczenie osób trzecich, będzie oznaczało przerwę w bezszkodowej jeździe. Dlatego też im ostrożniej prowadzisz, tym mniej pieniędzy będziesz wydawać na ubezpieczenie auta z biegiem lat. Krótko mówiąc: bezpieczna jazda popłaca!

Zniżka na ubezpieczenie OC – ciągłość płatności to podstawa

Rożne zakłady ubezpieczeniowe mogą inaczej podchodzić do kwestii przerwy w bezszkodowej jeździe. W ofercie You Can Drive przed przyznaniem zniżki na OC analizuje się ostatnie 5 lat ubezpieczenia. Na etapie zakupu polisy podajesz czas, w którym ubezpieczałeś pojazdy przez ostatnie 5 lat. Za każdy rok bezszkodowej jazdy składka jest obniżana. Maksymalna zniżka za przebieg ubezpieczenia jest osiągana po 5 bezszkodowych latach.

Zobacz też: Jaki dowód zawarcia ubezpieczenia OC jest honorowany przez policję?

Jeśli w tym czasie ubezpieczałeś samochód krócej (np. miałeś rok lub dwa lata przerwy) to okres, za który wylicza się zniżkę, będzie pomniejszony o te właśnie lata. Otrzymasz zniżkę za te lata, w których OC i AC było opłacane. Warto również pamiętać o tym, że nawet jeśli przed okresem ostatnich 5 lat posiadałeś ubezpieczenie (OC lub AC), ten czas nie będzie brany pod uwagę, bez względu na bezszkodową jadę.

Tanie ubezpieczenie samochodu – w zależności od miejsca zamieszkania i modelu auta

Pamiętaj, że składka za ubezpieczenie OC i AC zależy nie tylko od bezszkodowej jazdy i ciągłości składek. Na wysokość składki wpływają również:

  • miejsce zamieszkania – w dużych, gęsto zaludnionych miastach istnieje większe ryzyko kolizji, tak więc składki OC i AC mogą rosnąć. Analogicznie osoby, które ubezpieczają auto w małej miejscowości, mogą liczyć na tańsze OC lub AC;
  • pojemność silnika – większy silnik na ogół oznacza większą moc – umożliwia rozpędzenie się do dużej prędkości, co zwiększa prawdopodobieństwo wypadku. Dlatego też ubezpieczenie auta z 3-litrowym silnikiem będzie droższe niż OC miejskiego kompaktu z małym silnikiem.

Zobacz też: Ubezpieczenia OC w Polsce dla młodych kierowców – jak wygląda oferta dla tej grupy?

Jeżeli więc kupujesz auto, pamiętaj o tym, że ubezpieczenie to coroczny wydatek i nawet kilkadziesiąt centymetrów różnicy w pojemności silnika może sprawić, że cena ubezpieczenia będzie niższa. Nic jednak nie obniży składki tak skutecznie, jak udokumentowana historia kilkuletniej, bezszkodowej jazdy. Wniosek nasuwa się sam – nawyk ostrożnego prowadzenia sprawi, że będziesz się cieszyć tanim ubezpieczeniem samochodu.